تلفن مطب دکتر بابک ثابت

021 88015765
09334825494
دریافت نوبت از طریق واتس‌آپ

تماس برای دریافت نوبت از 9صبح تا 12شب حتی تعطیلات

درمان کیست موئی بالیزر

تحول عظیم در درمان کیست مویی بدون درد ، برش و نقاهت

جراح کیست موئی در تهران

دکتر بابک ثابت جراح عمومی
​​​​​​​دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

جناب آقای دکتر بابک ثابت جزء اساتید دانشگاه شهید بهشتی هستند و آشنایی و معرفی ایشان برای مجموعه بریم دکتر افتخار بزرگی محسوب می‌شود و چون از روشی خاص و منحصر به فرد برای درمان کیست مویی استفاده می‌کنند برای بیمار نیز بهترین انتخاب هستند. 
تا پیش از بکارگیری این روش دکتر ثابت، برای درمان کیست موئی یک برش بر روی کیست ایجاد و محتویات کیست توسط جراح خارج می شد، پس از این درمان برای سپری شدن دوره نقاهت دو انتخاب پیش رو بود، در روش اول روی زخم حداقل 20 روز باز می ماند تا عفونت نکند و در روش دوم پس از خروج کیست، از محل مجاور کمی بافت برداشته و روی بخش درمان شده بخیه می شد تا روی زخم باز نماند. بیمار در دو حالت، عملی سخت و نقاهت حداقل یک ماهه را تجربه می کرده است. 
اما در روشی که درسالهای اخیر دکتر بابک ثابت بکار گرفته اند هندپیس خاصی از دستگاه لیزر فشار قوی دایوت از یک حفره بسیار ریز که پزشک در مجاورت تورم ایجاد می‌کند داخل کیست مویی فرستاده می‌شود دستگاه لیزر از داخل بدون برش، خونریزی و جراحت تمام محتویات داخل کیست‌مویی را از بین می‌برد. در این روش بی‌نظیر بیمار بدون کوچکترین درد و نقاهتی درمان خواهد شد

دلیل انتخاب دکتر ثابت توسط وب سایت بریم دکتر

عمل کیست موئی

کیست موئی یعنی جمع شدن مو زیر پوست این اتفاق معمولاً در بالای خط باسن و انتهای ستون فقرات رخ می دهد وقتی مسیر حرکت رشد مو تغییر می کند یک حفره زیر پوست ایجاد می شود که باعث تورم، تغییر رنگ، عفونت و درد می شود درصورتیکه این بیماری درمان نشود چرک توسعه پیدا می کند و سلامتی بیمار به خطر می افتد. آمار ابتلا به کیست موئی در آقایان بیشتر از خانم ها است نشانه کیست موئی تورم و سرخی با عرض  نیم سانت تا چند سانت در بالای مقعد می‌باشد. منتهی بعضی اوقات تورم و سرخی وجود ندارد و صرفاً ترشح عفونت و ترشح چرک یا درد برای بیمار در آن ناحیه وجود خواهد داشت. به ندرت کیست موئی در لاله گوش هم ایجاد می شود.

کیست موئی یا پیلونیدال چیست؟

عمل کیست موئی

1:روش مدرن لیزری: این مِتد یک راهکار فوق العاده است که دیگر روشهای درمان کیست مویی را تقریباً منسوخ کرده است، در این روش هند پیس خاصی از دستگاه لیزر فشار قوی از یک حفره بسیار ریز که پزشک در مجاورت تورم ایجاد می‌کند داخل کیست مویی فرستاده می‌شود دستگاه لیزر از داخل بدون برش، خونریزی، جراحت تمام محتویات داخل کیست مویی را از بین می‌برد . در این روش بی‌نظیر بیمار بدون کوچکترین درد و نقاهتی درمان خواهد شد
2:روش سنتی باز گذاشتن کیست موئی 
در این روش تمام حفره به همراه بخشی از پوست برداشته می شود و زخم به صورت حفره باز می ماند حدود دو ماه طول می کشد تا جای زخم کاملاً خوب شود در این مدت می بایست هر روز دو تا سه بار زخم شستشو و پانسمان شود، ویژگی درمان باز کیست موئی این است که عفونت مدام خارج می شود.

3:شیوه بستن ساده زخم، پس از خارج کردن کیست موئی پزشک با بخیه ضخیم و قدرتمند دو طرف زخم را به هم می رساند تا فضای خالی  پر شود این روش درمان خیلی توصیه نمی شود چون احتمال عود کردن زخم و باز شدن مجدد وجود دارد
4:دوختن لبه های بیرونی به کف زخم و باز نگه داشتن کیست موئی این روش تقریباً مشابه روش اول است ولی سرعت ترمیم بیشتر می شود و بیمار در عرض یک ماه بهبود می یابد
5:روش باز کردن سقف سینوسها و تراشیدن لایه داخلی در این روش درمان ، سینوس پایلوندال برداشته نمی شود و فقط لایه هائی از کیست موئی برداشته می شود این روش ساده ترین روش درمان است منتهی احتمال عود مجدد بالا تر از روشهای دیگر می باشد.این روش به روش کورتاژ معروف است
6:بستن زخم با استفاده از جراحی پلاستیک در این روش پس از خالی کردن کامل کیست موئی با روشهای درمان پلاستیک گودی حفره کاملاً پر می شود در این روش سرعت ترمیم بسیار بالا است.  نقطه ضعف این روش این است که چون  کل یا بخشی از محل اسکار ترمیم در خط وسط باسن قرار می گیرد و پوست این ناحیه بسیار ضعیف می باشد و کشش های زیادی توسط پوست تحمل می شود احتمال عود وجود دارد.
7:بستن زخم به روش کاریداکیس روشی برای بستن زخم پیش از خارج کردن کیست موئی است که نوعی روش جراحی پلاستیک می‌باشد. علاوه بر آنکه، گودی بین دو سرین اصلاح می گردد، خط اسکار محل ترمیم زخم نیز به یکی از دو طرف منتقل می شود. بنابراین از تمام علل زمینه ای که ممکن است باعث عود بیماری شوند، پیشگیری می گردد.

کیست موئی با چه روشهائی درمان می شود؟ 
جراحی کیست موئی
جراحی کیست موئی
جراحی کیست موئی
جراحی کیست موئی

1

2

3

4

کیست موئی با روشی به نام کاریداکیس درمان می شود ،در این روش 1% احتمال عود مجدد وجود دارد و 99% درمان قطعی انجام خواهد شد. در روش درمان کاریداکیس بهبودی کامل زخم پس از درمان نهایتاً 20روز است. در این درمان کوتر وظیفه برش دادن سطح پوست و آبسه پایلونیدال را دارد و تقریباً همانند یک تیغ جراحی عمل می کند. پزشک پس از مشاهده کیست موئی اقدام به خارج کردن پیلونیدال از داخل حفره می‌نماید. معمولاً جراحی کیست‎‌موئی حدود 45دقیقه زمان می‌برد ولی دکتر بابک ثابت درمان این بیماری را داخل اتاق عمل مجهز مطب خود ظرف کمتر از 20دقیقه با بیهوشی کامل بیمار به اتمام می‌رساند تا بیمار دردی را حس نکند. در این روش نیاز به بستری بیمار در بیمارستان نیست ولی نقاهت این متد حدود 20 روز است. قیمت این روش به نسبت روش لیزری پائین تر است منتهی در روش درمان با لیزر نقاهتی برای بیمار وجود ندارد. و بیمار به هیچ عنوان دردسر پانسمان 20روزه را نخواهد داشت.

درمان کیست موئی با روش سنتی 

در روش درمان بالیزر بیمار نقاهتی ندارد لذا نیاز به مراقبت خاصی هم وجود نخواهد داشت، صرفاً تا یک هفته می‌بایست از ضربه خوردن به بخش درمان شده اجتناب کند و تا حد ممکن تحرکات خود را کاهش دهد. ولی در روش درمانهای سنتی کیست موئی که خارج می‌شود مستعد عفونت می باشد لذا محل زخم پانسمان می شود این پانسمان تا 4روز درمحل می ماند تا چند هفته باید پانسمان توسط بیمار در خانه به صورت روزانه تعویض شود البته این مسئله به نوع درمان بستگی دارد بعضی اوقات احتمال دارد به پانسمان مجدد نیازی نباشد که دکتر ثابت شما را در این رابطه راهنمائی می کند. درتمام موارد که جراحی صورت می گیرد چرک خشک کن خوراکی تجویز می گردد. احتمال دارد اگر ترشحات محل جراحی زیاد باشد داخل زخم لوله درن گذاشته شود تا ترشحات خارج گردد. اگر بخیه زده شود بسته به تجویز دکتر ثابت بین یک تا سه هفته بخیه ها کشیده می شود. بسته به نوع درمان کیست موئی دوره نقاهت شما متفاوت است که احتمال دارد بین یک تا هفت روز زمان ببرد تا بتوانید به کارهای روزمره خود برسید.

مراقبت پس از عمل و نقاهت
درمان کیست موئی

کیست موئی با دلایل متعددی ظهور پیدا می کند. عده ای از پزشکان بر این باور هستند که در بعضی افراد حفره ای مادرزادی بین دوسیرن باسن شان وجود دارد و این حفره زمینه ساز برگشت مو به داخل است. این نظریه رد نشده ولی در بین اکثر پزشکان خیلی قابل قبول نمی باشد. فرضیه دیگر برای علت کیست موئی این است که مو با جهت مخالف رشد می کند و به داخل پوست باز می گردد سپس حفره ای ایجاد می نماید و به مرور با رشد مو این حفره بزرگتر خواهد شد، در ادامه روند رشد مو  حفره عمیق تر می شود و در نهایت عفونت شکل می گیرد. در افراد پر مو و چاق احتمال ایجاد پیلونیدال بیشتر است. نشستن بیش از حد و سایش دو سرین باسن که در راه رفتن های طولانی مدت ایجاد می شود، التهاب و عفونت بیشتر  را رقم می‌زند و در نهایت یک حفره ی چرکی در حال گسترش به وجود می آید. افرادی که سنگین وزن هستند و چاق می‌باشند و تراکم موی بیشتری دارند در معرض بیشتر ابتلا به کیست موئی قرار می گیرند. نشستن بیش از حد روی صندلی یکی از عوامل اصلی پیلونیدال می باشد که می تواند افراد سبک وزن را هم درگیر این بیماری نماید .نمی توان گفت این بیماری در بین خانم‌ها وجود ندارد ولی احتمال وقوع کیست موئی در خانم ها بسیار کمتر است. گاهی اوقات کیست موئی در ناحیه زیر بغل، کشاله ها و لاله گوش دیده می شود که علت آن همان برگشت مو به داخل می باشد. در زمان قدیم این بیماری بین رانندگان جیپ شایع بود و بخاطر همین مورد در کتاب های پزشکی قدیمی از این بیماری با نام بیماری رانندگان جیپ نام برده شده است. 

کیست موئی به چه علتی ایجاد می شود؟
عمل کیست موئی